Plisovanie látok

 

IMG_5995-PLISOVANIEooo

Našim klientom ponúkame aj službu plisovanie látok na zákazku. Spolupracujeme s módnymi návrhármi, interiérovými dizajnérmi, domácimi výrobcami odevov, folklórnymi súbormi, módnymi a odevnými školami a fakultami, divadelnými kostymérmi, ale aj s filmovými spoločnosťami, reklamnými agentúrami, či modistkami.


O plisovaní

Plisovanie je umenie skladania látky v rôznych smeroch, kedy na látke vznikajú rôzne textúry a objemy. Je pri tom potrebná vysoká presnosť, precíznosť, dôslednosť a odbornosť. Plisovanie tu bolo ešte v časoch Starovekého Egypta. Objavilo sa v móde v časoch viktoriánskej éry. Vo svete sa biele plisované šaty vďaka Marilyn Monroe stali ikonickými. Plissé má v odevnom a módnom priemysle stabilné miesto na tých najvyšších priečkach.

Na to, aby bolo možné naplisovať látku je potrebné mať formu. Forma sa skladá z dvoch častí tak, aby tieto dve časti do seba úplne identicky zapadli. Mnoho foriem má z vonkajšej strany aj osobitý papier, aby bola forma chránená počas plisovania v parnom kotle.

Forma sa ručne plisuje, teda skladá, do požadovaných skladov natesno a zafixuje sa. Takto sa vloží do parného kotla. Na látku pôsobí teplo, para a tlak. Pri teplote 100 - 120°C sa látka plisuje 30 - 90 minút. Týmto sa vytvorí požadovaný vzor, textúra, objem.

Po uplynutí časového intervalu sa forma vyberie, nechá sa vychladnúť, otvorí sa a naplisovaná látka sa vyberie von. Takto je proces plisovania hotový. U špeciálnych druhov plissé sa môže proces opakovať.

Ponuku máme rozdelenú na dve kategórie. ŠTANDARDNÉ PLISSÉ a EXKLUZÍVNE PLISSÉ.

ŠTANDARDNÉ PLISSÉ je voľná služba ako pre verejnosť, tak aj pre návrhárov a dizajnérov. Do tejto kategórie spadá stojaté rovné jednoduché plissé, ležaté rovné jednoduché plissé, polkruhové (slnečnicové) pravidelné nekombinované plissé a štvrťkruhové (slnečnicové) pravidelné nekombinované plissé.

EXKLUZÍVNE PLISSÉ je viazaná služba formou zmluvy alebo dohody o spolupráci, teda o uvádzaní spolupráce s našou značkou. Do tejto kategórie spadajú všetky ostatné formy a možnosti plissé, ktorými momentálne disponujeme. Protiskladové plissé, štvrťkruhové (slnečnicové) kombinované plissé a ďalšie kombinácie vyššie uvedených druhov plissé. Pre výber tohto druhu plissé nás prosím, najprv kontaktujte prostredníctvom mailu alebo telefónu.

 

Ležaté plissé rovné

Ležaté plissé, taktiež známe ako nožové plissé, má jednu stranu dlhšiu ako druhú. To znamená, že látka po naplisovaní bude ležať plocho na povrchu.
Väčšinou je spodný sklad o polovicu kratší ako vrchný. Pokiaľ sa jedná o štandardné formy, mierka je 3:1.
To znamená, že z 3 metrov látky dostanete 1 meter naplisovanej látky. Smer plissé je do ľavej strany, aby na ľavom boku bolo možné skryť zips.
Maximálne povolené je dvojité zahnutie látky v kraji. Inak je povolené zahnutie na 1x s overlockom a odstrihnutý kraj.

Veľkosť skladu X maximálna dostupná výška formy(dĺžka od pása po zem) X maximálna šírka látky pred vyplisovaním pre danú formu = rozmer látky po vyplisovaní v danej forme:
5x900x2940=1130; 15x900x3050=1030; 25x1260x3120=1230; 30x900x3180=1070; 35x750x2940=1130; 40x900x3080=1040 mm

Cena od 12€/meter

1

 

Krabicové plissé rovné

Krabicové plissé, taktiež známe ako protisklad alebo protizáhyb, je kombinácia ľavostranného a pravostranného skladu.
Takto vzniká krabicový efekt, teda protisklad. Vzor môže byť dotykový alebo s medzerou.
Taktiež máme v ponuke dvojitý potizáhyb (doublebox) dotykový alebo s medzerou.
Maximálne povolené je trojité zahnutie látky v kraji. Inak je povolené zahnutie na 1x s overlockom a odstrihnutý kraj.

Veľkosť skladu X maximálna dostupná výška formy(dĺžka od pása po zem) X maximálna šírka látky pred vyplisovaním pre danú formu = rozmer látky po vyplisovaní v danej forme:

dotykové:
33x750x2990=1345; 38x1200x2970=1015; 40x1000x1560=750; 60x780x2510=1285; 70x900x2510=1230; 120x750x2900=1480 mm
doublebox (dvojitý protisklad) - 54x1260x3810=1020 mm

s medzerou (veľkosť skladu / medzera):
24/10x750x2990=1345; 27/12x1200x1960=870; 30/15x1000x1560=750; 32/32x780x2510=1285; 45/31x900x2510=1230; 60/60x750x2900=1480 mm
doublebox (dvojitý protisklad) - 40/15x1260x3810=1020 mm

Cena od 14€/meter

2

 

Stojaté plissé rovné

Stojaté plissé, taktiež známe ako harmonikové, má obidve strany rovnako dlhé.
V konečnom dôsledku vyzerá ako harmonika, podľa čoho je taktiež pomenované. Má časté využitie na krojových sukniach.
Maximálne povolené je trojité zahnutie látky v kraji. Inak je povolené zahnutie na 1x s overlockom a odstrihnutý kraj.

Veľkosť skladu X maximálna dostupná výška formy(dĺžka od pása po zem) X maximálna šírka látky pred vyplisovaním pre danú formu = rozmer látky po vyplisovaní v danej forme:

10x750x1600=cca230; 20x1100x1620=cca80; 30x1100x1620=cca55; 40x1100x1620=cca45 mm

Cena od 12€/meter

3

 

Slnečnicové plissé

Slnečnicové plissé je stojaté plissé v tvare polkruhu, ktoré sa zväčšuje smerom od pása k spodnému kraju.
Sklady sú v oblasti pása malé (úzke) a smerom k spodnému kraju sa zväčšujú (rozširujú).
Toto plissé sa aplikuje na kruhové sukne. Látka sa strihá rovnako ako na kruhovú sukňu zloženú z dvoch častí (2x polkruh) alebo na polkruhovú sukňu zloženú z dvoch častí (2x štvrťkruh).
Pri strihaní látky v tvare polkruhu nevystrihovať nameraný rozmer v oblasti pása, iba naznačiť stred v podobe nástrihu (nástrih dlhý max. 1cm)
Pri strihaní látky v tvare štvrťkruhu nevystrihovať nameraný rozmer v oblasti pása.

Maximálna dĺžka, akú je možné naplisovať, je 125cm od pásu s polomerom 8cm.

Cena za 1ks polkruh od 30€
Cena za 1ks štvrťkruh od 22€

4


Fancy pleating

Pripravujeme pre vás.FAQ

Mám začistiť spodný kraj (dĺžku) pred plisovaním alebo po plisovaní?

Výhodou začistenia látky pred plisovaním je že spodný kraj ostane po naplisovaní ostrý.
Nevýhodou začistenia látky pred plisovaním je, že ak látka nemá pevnú väzbu môže sa vytiahnuť a spodný kraj nemusí byť rovný - jedná sa hlavne o kruhové strihy.
Spodný kraj látky (dĺžka), ktorý nie je pred plisovaním začistený, je možné začistiť aj po plisovaní. Môže dôjsť k vlnivému efektu na látke v jej spodnom kraji.

Sú na plissé vhodné aj prírodné materiály?

Veľa prírodných materiálov ako vlna a hodváb sa dajú nádherne naplisovať, ale je potrebné byť opatrný a pozorný pri ich nosení a čistení. Odporúča sa šetrné chemické čistenie.
Bavlnu a plátno je možné naplisovať, ale tieto materiály majú veľký sklon k narovnaniu sa. Po čistení a nosení nedržia svoj tvar.
Látky zo 100% polyesteru sú na plisovanie najlepšie a je možné ich prať ručne pri nízkej teplote alebo chemicky čistiť. Svoj tvar si uchovajú aj po vypraní.
Taktiež vhodné látky na plisovanie sú zmesy polyesteru a bavlny, polyesteru a vlny. Pri tomto zložení materiálu sa vyžaduje opatrnejšie zaobchádzanie pri nosení. Odporúča sa chemické čistenie.

Čo ešte potrebujem vedieť pred zadaním objednávky?

Látky nemáme na sklade, je potrebné, aby ste nám v prípade záujmu dodali vlastnú látku.
Látky je potrebné prežehliť žehličkou s vyvíjačom pary pred strihaním a poslaním. Predchádza sa takto prípadnej zrážanlivosti materiálu.
Každá forma má svoj výškový limit tak, ako sa uvádza v rozmeroch.
Každá forma má svoj dĺžkový limit, tak ako sa uvádza v rozmeroch.

Ako dlho trvá vybavenie objednávky?

Trvá približne týždeň kým bude Vaša objednávka vybavená. Doba začína plynúť od dňa prijatia platby.
Záleží to však aj na množstve objednávok, množstve látok v objednávke a kapacite. Celková doba sa preto môže meniť.
V prípade že je vaša objednávka príliš naliehavá, ponúkame aj expresné vybavenie vašej objednávky.

Od čoho závisí cena mojej objednávky?

Ceny za plisovanie sú orientačné a môžu sa meniť v závislosti od formy, nezvyčajného materiálu, materiálu vyššej gramáže a neštandardne pripraveného a spracovaného materiálu na plisovanie. Cena za meter znamená, že cena závisí od dĺžky látky ktorú potrebujete plisovať, nie od výšky látky (dĺžka sukne od pása po zem) ktorú potrebujete plisovať.
Látky, ktoré sú po prijatí objednávky neprežehlené, resp. nadmerne vykrčené je potrebné pred plisovaním prežehliť u nás v ateliéri, za čo si účtujeme príplatok vo forme prípravy látky na plisovanie.
Látku vám vieme prežehliť žehličkou s vyvíjačom pary a nastrihnúť na vami požadovaný rozmer u nás v ateliéri, za čo si účtujeme príplatok vo forme prípravy látky na plisovanie.

Ak vám dodám materiál, čo môžem očakávať?

Pri celom procese plisovania sa snažíme byť maximálne pozorní a k vášmu materiálu sa snažíme pristupovať maximálne zodpovedane a starostlivo. Existujú však určité faktory, ktoré nedokážeme ovplyvniť.
Nezodpovedáme za prípadnú zrážanlivosť materiálu, pokles alebo zmenu farebnosti materiálu.
Nezodpovedáme za akékoľvek vady doručeného materiálu ako napr. dierky, zatrhnutia, škvrny a podobne.
Nezodpovedáme za prípadnú nestálosť plissé z akéhokoľvek časového hľadiska, z dôvodu nevhodne zvoleného materiálu na plisovanie.
Nezodpovedáme za prípadný sklon k narovnaniu plissé z akéhokoľvek časového hľadiska, z dôvodu zloženia materiálu, ktorý má takýto sklon k narovnaniu sa.
Nezodpovedáme za nedokonalosť naplisovania látky v oblasti nevhodne našitých súčastí na látke, ak sa o nejaké súčasti na látke jedná.
Nezodpovedáme za nedokonalosť naplisovania látky z dôvodu nevhodne, neodborne, alebo neštandardne spracovanej dĺžky, teda spodného kraja látky.

Ako zaplatím za objednávku?

Platba môže byť realizovaná prevodom na účet, dobierkou alebo platbou v hotovosti.

Aká je cena dopravy a balné?

Doprava a balenie cena od 6€

Ako postupovať pri zadaní objednávky?

Pre zadanie objednávky nám zašlite látku a sprievodný list k objednávke ktorý bude obsahovať tieto informácie:

- druh a veľkosť plissé, ktoré požadujete.

- ďalšie bližšie informácie, ak nejaké sú, vrátane označenia lícnej a rubnej strany látky.

- kontaktné údaje - telefónne číslo, e-mail, doručovaciu a fakturačnú adresu. Ak budeme mať nejaké nejasnosti ohľadom vašej objednávky, budeme vás kontaktovať pred začatím prác.

- druh vybavenia vašej objednávky ŠTANDARD / EXPRESS. Zvyčajne trvá približne týždeň, kým bude vaša objednávka vybavená. Doba začína plynúť odo dňa prijatia platby. Záleží to však aj na množstve objednávok, množstve látok v objednávke a kapacite. Celková doba sa preto môže meniť. V takomto prípade uveďte do sprievodného listu informáciu ŠTANDARD.

Ponúkame taktiež EXPRESNÉ služby, ak je vaša objednávka veľmi naliehavá. K takejto objednávke sa účtuje 70% príplatok. Vaša objednávka, bude vybavená a odoslaná do 24 hodín. Doba začína plynúť odo dňa prijatia platby. Ak máte záujem o tento druh služby, uveďte do sprievodného listu informáciu EXPRESS.

Po prijatí vašej objednávky, látky prezrieme a budeme vás kontaktovať ohľadom konečnej sumy a platobných podmienok. Sumu je možné uhradiť prevodom na účet, dobierkou alebo platbou v hotovosti na mieste.


V prípade akýchkoľvek otázok nás, prosíme, neváhajte kontaktovať.